Shkëlqimi dhe rënia e Emma Coronel Aispuros: Dikur një mbretëreshë droge, tani në izolim total

Shkëlqimi dhe rënia e Emma Coronel Aispuros: Dikur një mbretëreshë droge, tani në izolim total

my-portfolio

Me vetëm tetëmbëdhjetë vjet, Emma Coronel Aispuro u bë zonja e parë e botës së nëndheshme të Sinaloas. Burri i saj shumë shpejt “zotëroi” të gjithë

Përshkallëzohen luftimet mes Izraelit dhe Hamasit
Dëshmitarët rrëfejnë momentin kur gazetari disident bjellorus Raman Pratasevich e kuptoi se avioni ku gjendej edhe ai po ‘rrëmbehej nga qeveria e tij’
Agjentët e FSB-së ruse që kishin helmuar Alexei Navalnyn kishin tentuar ta vrisnin gazetarin Dimitry Bykov

Me vetëm tetëmbëdhjetë vjet, Emma Coronel Aispuro u bë zonja e parë e botës së nëndheshme të Sinaloas.

Burri i saj shumë shpejt “zotëroi” të gjithë Meksikën gjersa ajo kishte gjithçka që ëndërronte – fustane nga dizajnerët më të famshëm, vila në destinacione ekzotike, kafshë shtëpiake të pazakonta, miliona euro në llogari… Sidoqoftë, epilogu i përrallës së saj është jo i lumtur. Burri i saj, zoti i drogës, Joaquin El Chapo Guzman, përfundoi pas hekurave dhe më pas fillon rrëzimi i saj.

Emma nuk qëndron më në apartamente joshës në New York. Jeta e saj tani është reduktuar në disa hapa në izolim në një burg në Virginia, raporton bbc.

Brenda, thotë avokati i saj, Mariel Colon Miro, Emma lexon libra “romantikë” për të harruar problemet, transmeton Telegrafi.

Kushtet e burgut janë plotësisht e kundërta e jetës që ajo ka pasur dikur. Vetëm disa muaj më parë, ajo donte të niste linjën e veshjeve El Chapo Guzman. Në provat e burrit të saj në New York, ajo erdhi me xhevahire në qafë dhe orë të shtrenjta.

E gjithë kjo përfundon me arrestimin e saj në Aeroportin Ndërkombëtar të Dulles në Virginia, kur ajo akuzohet se ka ndihmuar burrin e saj të drejtojë kartelin famëkeq Sinaloa.

Zyrtarët e FBI-së thanë se Emma shpërndau kokainë dhe ndihmoi në planifikimin e arratisjes së burrit të saj nga një burgu meksikan në vitin 2015.

Ende nuk është caktuar data e gjykimit, por nëse shpallet fajtore, ajo mund të marrë burgim të përjetshëm.

Duke lënë mënjanë çështjen e fajit ose të pafajësisë, analistët që studiojnë botën e trafikut të drogës thonë se Coronel gdhendi një rol të pazakontë për veten e saj. Ajo ishte një figurë publike, një sipërmarrëse dhe një roje, që ndihmonte për të kontrolluar se kush kishte qasje tek burri i saj ndërsa ai ishte duke drejtuar kartelin.

Tradicionalisht, gratë e trafikantëve të drogës shihen si “shumë seksuale” dhe “pa agjenci”, thotë Cecilia Farfan-Méndez, një studiuese në Universitetin e Kalifornisë në San Diego. Coronel ishte ndryshe, “Ajo tregoi se gratë mund të mbajnë pozicione të pushtetit”.

Derek Maltz, një ish-agjent special i ngarkuar me administratën amerikane të zbulimit të drogës, thotë se “Kur të jeni në këtë biznes, ose do të kapeni ose do të vriteni”.

Coronel vendosi një fytyrë të guximshme, me planet e saj për një kompani mode, por hetuesit federalë po e “mbytnin”. Siç thotë Maltz, “Bota po shembte rreth saj, muret po rrënoheshin”.

Rrëmbimet dhe vrasjet

Coronel ishte duke ngrënë pranë GjykatëS Federale të Qarkut në Brooklyn, gjatë gjyqit të burrit të saj. Ajo ishte ulur me miqtë në kafene, bënte shaka për nënat dhe si të merrej me to.

“Ajo ka një personalitet të madh”, thotë Miro, avokati i saj. “Ema që njoh – ajo është plot energji, gjithmonë e qeshur”.

Coronel, një qytetare si e Meksikës, ashtu edhe e SHBA-së, u takua me Guzman kur ajo ishte 17 vjeçare dhe u martuan shumë shpejt. Ata kanë dy fëmijë, Maria Joaquina dhe Emali. Gjatë gjykimit të burrit të saj, Coronel ulej në sallën e gjyqit pothuajse çdo ditë.

Gjatë pushimeve, ajo përpëlitej me stilet përgjatë korridoreve prej mermeri, transmeton Telegrafi.

“Një diva e Sinaloas”, thotë Romain Le Cour, një analiste e sigurisë me bazë në Paris, e cila ka kaluar kohë në Meksikë, duke studiuar kartelet. Me buzëkuq të kuq dhe me diamante e xhinse të ngushta, ajo mishëronte imazhin popullor të një “buchona”, persona që zgjojnë interesin e bosëve të drogës.

Universiteti George Mason Guadalupe Correa-Cabrera ka bërë kërkime në Sinaloa, Meksikë, ku operon karteli i El Chapos.

Ajo përcakton termin, buchona si “Ata veshin rroba shumë të shtrenjta, çanta Louis Vuitton. Gjithçka është një ekzagjerim dhe ajo është një përfaqësim perfekt i këtij imazhi. E gjitha ka të bëjë me pamjen, kirurgjinë plastike”.

Një nga tiparet e saj më të habitshme, vuri në dukje Correa-Cabrera, është “pjesa e pasme” e saj, të cilën ajo e përshkroi si “jashtëzakonisht e lakuar”.

Imazhi i saj joshës ishte në kontrast me realitetin e zymtë të operacioneve të kartelit të El Chapos.

Guzman përdori dhunën për të mbajtur nën kontroll tregun e paligjshëm të drogës dhe korri sukseset e tij, duke i dhuruar pasuri gruas dhe familjes së tij. Më shumë se 300 mijë njerëz janë vrarë në Meksikë që nga viti 2006, vit kur qeveria nisi luftën e saj mbi kartelet.

Viktimat përfshinin armiqtë e Guzmanit, si dhe individë që ishin afër tij. Trupi i një prej të dashuruarve të tij u gjet në bagazhin e një veture, një vrasje që thuhet se ishte kryer nga një bandë rivale.

Çmimi i besnikërisë

Lucero Guadalupe Sanchez Lopez, e dashura për një kohë të gjatë e Guzmanit, dëshmoi kundër tij gjatë gjyqit. Ajo u arrestua në qershor të vitit 2017 me akuzat e posedimit të drogës pranë kufirit SHBA-Meksikë.

Ajo u deklarua fajtore dhe iu tha se po përballej me një dekadë burg. Sanchez, një nënë e dy fëmijëve, bashkëpunoi me prokurorët si pjesë e një marrëveshje për pranimin e fajësisë.

Veshur me një kostum burgu, ajo përshkroi çështjen e tyre dhe punën e tij si një udhëheqës karteli, në sallën e gjyqit. Ajo kishte një marramendje. Guzman, i ulur jo larg, dukej i paduruar dhe vazhdoi të shikonte një orë në mur.

Coroneli u ul në rreshtin e dytë. Ajo krehu flokët e saj të gjatë me gishtat e saj dhe atë ditë veshi një xhaketë për tymosjen prej kadifeje, të njëjtin lloj që mbante burri i saj.

Xhaketat që përputhen treguan forcën e martesës së tyre, thotë William Purpura, i cili shërbeu si avokat i Guzmanit. Coronel dëshironte t’i dërgonte një mesazh Sanchezit duke veshur veshje burri dhe gruaje të përshtatshme në ditën që ish-zonja dëshmoi.

“Ishte një “Screw You” për zonjën”, shpjegon Purpura. “Ajo po thoshte, ‘Ai është i imi”. Pasi foli në gjyq, Sanchez u kthye në qelinë e saj. Coronel u nis për në darkë në qytetin e New Yorkut.

Jo shumë kohë më vonë, tryezat ishin kthyer për të dy gratë. Sanchez u la i lirë nga burgu dhe tani është i lirë. Coroneli është pas hekurave dhe po mbahet pa kusht.

Shumë u tmerruan nga mënyra se si Coronel mbërthente stilin e jetës së saj gjatë gjyqit dhe ishin të zhgënjyer nga mënyra se si ajo i qëndroi besnike burrit të saj.

Analistja e sigurisë Grandmaison thotë se “Ajo është parë si një budalla”.

Jo nga Sanchez, sidoqoftë.

Kur avokati i saj, Heather Shaner, i tha asaj se Coronel ishte në burg, Sanchez nuk tregoi asnjë shenjë pendimi.

Në vend të kësaj, kujton avokati i saj se “Ajo nuk u ndje e trishtuar sepse, ajo tha se ” Është thjesht një nënë tjetër që duhet të jetë larg fëmijëve të saj”.